Loading ...
2017 Champions L. 2017 LEN Events News Water Polo

Champions League, Euro Cup Qualifying Rounds – Preview

Heated battles are in sight

An extremely busy weekend is ahead featuring the second qualification round of the Champions League and the first qualifiers in the Euro Cup. From Friday to Sunday thirty-one teams will play in eight cities around Europe, all aiming to get one step closer to the elite stages.

Once again, the field will be halved in the Champions League qualifications, and for a couple of teams it’s going to be really painful as there are more than eight sides in the current round which can rightfully dream of making the main round.

Especially Group E and Group F can bring really heated battles as it’s hard to pick outstanding favourites in either of these tournaments. In Group F, teams playing last season’s Euro Cup final, Brescia (ITA) and Kazan (RUS) will take on two former winners of the Champions League, Crvena Zvezda (SRB) and OSC Budapest (HUN), promising a series of mouthwatering clashes.

In the Euro Cup not less thrilling contests are scheduled in the opening round. Here Group C and Group D look really balanced, neither of the two representatives of Naples will enjoy an easy journey, though both Canottieri and Posillipo posted outstanding results in the past couple of years in this competition.

Champions League, Qualification Round II – 

results_button

Group E (to be played in Eger) – ZF EGER (HUN) – CN MARSEILLE (FRA) – SM VERONA (ITA) – VK Mornar SPLIT (CRO)

Group F (to be played in Brescia) – AN BRESCIA (ITA) –  Crvena Zvezda BELGRADE (SRB) – OSC BUDAPEST (HUN) – Sintez KAZAN (RUS)

Group G (to be played in Herceg Novi) – NC VOULIAGMENI (GRE) – ASC DUISBURG (GER) – PVK Jadran HERCEG NOVI (MNE) – Waspo HANNOVER 1898 (GER)

Group H (to be played in Rijeka) – Primorje RIJEKA (CRO) – CN SABADELL (ESP) – CSM Digi ORADEA (ROU) – Steaua BUCHAREST (ROU)

First two seeded sides will qualify for Qualification Round III where the first seeded teams will be drawn with the second seeded ones and the four winners will reach the Main Round.

Euro Cup – Qualification Round I – 

results_button

 

Group A (to be played in Aix-en-Provence) – Mladost Zagreb (CRO) – Montpellier (FRA) – Pays d’Aix Natation (FRA) – Shturm 2002 (RUS)

Group B (to be played in Split) – FTC Budapest (HUN) – Bayer Uerdingen (GER) – POSK Split (CRO)

Group C (to be played in Kosice) – Canottieri Napoli (ITA) – Primorac Kotor (MNE) – BVSC-Zuglo (HUN) – Hornets Kosice (SVK)

Group D (to be played in Napoli) – Kinef Kirishi (RUS) – Posillipo Napoli (ITA) – OSC Potsdam (GER) -CN Terrassa (ESP)

First two seeded teams from each group will go through.