COMMITTEES AND COMMISSIONS

TECHNICAL SWIMMING COMMITTEE

2022 - 2024

Christer MagnussonBureau Liaison
Gilles SezionaleBureau Liaison
Craig HunterGBRChair
Alfonso WucherpfennigESPVice Chair
Jens-Christian IversenDENSecretary
Jakub TesarekCZEMember
Ville RiekkinenFINMember
Denis CadonFRAMember
Jurgen BoschGERMember
Ferenc KovácshegyiHUNMember
Gary StoopsIRLMember
Amir TitoISRMember
Mireille ZimmerLUXMember
Karina van Holst PellekaanNEDMember
Rune GranNORMember
Jakub KrzywdaPOLMember
Vadim AkhmadievRUSMember
Erkan MutluTURMember
Sergiy LyzakUKRMember

TECHNICAL WATER POLO COMMITTEE

2022 - 2024

Kyriakos GiannopoulosBureau Liaison
Fernando CarpenaBureau Liaison
Milos MracevicBureau Liaison
Angel MolinerESPChair
Tamas MolnarHUNVice Chair
Dejan PerisicSRBSecretary
Mark KoganovAZEMember
Milivoj BebicCROMember
Alexander BitadzeGEOMember
Nikolaos StavropoulosGREMember
Roberto PetronilliITAMember
Gadi SchwartzISRMember
Marijo BrguljanMNEMember
Andy Ilja Mohandas HoepelmanNEDMember
Paulo RamosPORMember
Mihai Angelo SimionROUMember
Sergey NaumovRUSMember
Matjaz RakovecSLOMember
Jacques RacineSUIMember
Aysem Yilmaz OzalpTURMember
Women development sub-commission
Aysem Yilmaz OzalpTURTWPC Liaison
Revital Gluska CohenISRMember
Stavroula KozompoliGREMember
Rita DravuczHUNMember

TECHNICAL DIVING COMMITTEE

2022 - 2024

Petr RyskaBureau Liaison
Marco TrollBureau Liaison
TBAChair
Anna SorokinaUKRVice Chair
Klaus DibiasiITASecretary
Georgi ChobanovBULMember
Sanda DonovalCROMember
Dolores Saez De IbarraESPMember
Alexei EvangulovGBRMember
Holger SchleppsGERMember
Ildiko KelemenHUNMember
Arne TellefsenNORMember
Bartłomiej Jan KrynickiPOLMember
Svetlana MoiseevaRUSMember
Snezana ZugicSRBMember
Hana NovotnaCZEMember
Salih BasparmakTURMember
Mathz LindbergSWEMember
Georgia FyriigouGREMember

TECHNICAL HIGH DIVING COMMITTEE

2022 - 2024

Marco TrollGERBureau Liaison
   
Michael Geissbueler SUIChair
Claudio de MiroITAVice Chair
Melanie BeckGBRSecretary
Hassan MoutiFRAMember
Dimitri SautinRUSMember
Julian LlinasESPMember
Ildiko KelemenHUNMember

TECHNICAL ARTISTIC SWIMMING COMMITTEE

2022 - 2024

Noam ZwiISRBureau Liaison
Andida BoumaNEDBureau Liaison
Ulla LuceniusFINChair
Maria RamosGBRVice Chair
Marie Yildiz KavakliogluFRASecretary
Christiane Brenner-FroemelAUTMember
Aliona SvetlichnayaBLRMember
Darko CuruvijaCROMember
Ivona KralikovaCZEMember
Ana MonteroESPMember
Judit ViziHUNMember
Paolo SoroITAMember
Yael Yogev RubichekISRMember
Olga BrusnikinaRUSMember
Iva PopovicSRBMember
Anastasiya PetrenkoUKRMember
Annemiek BrooijmansNEDMember
Despina KarambelaGREMember
Sylvia HaiderGERMember

TECHNICAL OPEN WATER SWIMMING COMMITTEE

2022 - 2024

Marco TrollBureau Liaison
Pia JohansenBureau Liaison
Andrea PrayerITAChair
Danielle KellerDENVice Chair
Volkan UnutmazTURSecretary
Pedro BrandaoPORMember
Malul YizhaqISRMember
Petros ArestisCYPMember
Oleksiy YesypenkoUKRMember
Vasil VelkovMKDMember
Bastian EsefeldGERMember
Patricio SanchezESPMember
Rolf IngoldSUIMember
Benedicte CompoisFRAMember
Dag RindenNORMember
Tanya Bogomilova DangalakovaBULMember

TECHNICAL MASTER COMMITTEE

2022 - 2024

Sami WahlmanBureau Liaison
Arno PajekBureau Liaison
Hordur OddfrídarsonISLChair
Boris DrobacSRBVice Chair
Grete KuglerAUTSecretary
Goran RacaBIHMember
Boris GolosounBLRMember
Jan NovotnyCZEMember
Nicola LattyGBRMember
Ulrike UrbaniakGERMember
Carlo MifsudMLTMember
Mathilde VinkNEDMember
Geir AndersenNORMember
Lukasz JarochowskiPOLMember
Carmen BunaciuROUMember
Alexander DanilovRUSMember
Umut SalarTURMember

MEDICAL COMMITTEE

2022 - 2024

Josip Varvodic Bureau Liaison
Ewen A Cameron Bureau Liaison
   
Naama ConstantiniISRChair
Milica Vukasinovic VesicSRBVice Chair
Wessel O. ZimmermannNEDSecretary
Susanne Glasius TischerDENMember
Dominique CupillardFRAMember
Alexander BeckGERMember
Jozsef FurstnerHUNMember
Lorenzo MarugoITAMember
Marian AnghelescuROUMember
Vitaly GuroRUSMember
Efstratios PangakosGREMember
Philip WildisenSUIMember

ATHLETES COMMITTEE

2022 - 2024

Liam TancockGBRChair
Milouschka SmitNEDVice Chair
Oliver DingleyIRLSecretary
Emma GarciaESPMember
Caroline JouisseFRAMember
Andrii GovorovUKRMember
Norbert HosnyanskiHUNMember

AUDIT COMMITTEE

2022 - 2024

Paloma MendozaESPMember
Simon RennoESTMember

PANEL FOR DISCIPLINARY MATTERS AND DISPUTES

2022 - 2024

Enric Bertran CampanaESPChair
Chris MurrayGBRMember
Michael DiathesopoulosGREMember
Marco RagoITAMember
Marco Giancarlo RossiniSNMMember
Pedro Manuel Alves MeirelesPORMember
Roki VehovecSLOMember

LEGAL COMMITTEE

2022 - 2024

LEN OfficersBureau Liaison
Simon Galea TestaferrataMLTMember
Francesco VaccaroITAMember

MEDIA COMMITTEE

2022 - 2024

Rokur I Jakupsstovu Bureau Liaison
   
Camillo CamettiITAChair
Geroge KiehlFRAMember

AWARDS COMMITTEE

2022 - 2024

Ewen A CameronBureau Liaison
Sven FolvikChairman
Francis LuyceVice-Chairman
Kurt MikkolaSecretary
Robert EbejerMember

Learn to Swim Commission

2022 - 2024

António Silva Bureau Liaison
Rokur Jakupsstovu Bureau Liaison
   
Boro StrumbeljSLOChair
Mary McMorrowIRLCo-Chair
Aldo CostaPORSecretary
Laurent CiubiniFRAMember
José Luis HidalgoESPMember
Cato BratbakkNORMember
Aivars PlatonovsLATMember
   
Sub – Commission  
   
Aisling McKeeverIRL 
Jernej KapusSLO 
Jorge CampaniçoPOR 
Carlos BellonESP 
Pavels MuransLAT 

Para-Swimming Sub Commission

2022 - 2024

António SilvaBureau Liaison
Fernando CarpenaBureau Liaison
Sarah KeaneBureau Liaison
Mariett MatiasPORChair
Adele Stach-KevitzGBRCo-Chair
Bram DekkerNEDSecretary
Annabelle WilliamsAUSFINA and athlete Rep.

LEN Coaching & Education Commission

2022 - 2024

Gilles Sezionale Bureau Liaison
   
Jon RuddIRLChair
Marek RejmanPOLVice Chair
Tiago BarbosaPORSecretary
Russ BarberGBRMember
Patrick PearsonNEDMember
Zilvinas OvsiukasLITMember
Kuba KarpinskiPOLMember
Julien IssoulienFRAMember
Walter BolognaniITAWorld Swimming Coaches Association Rep.

HONORARY MEMBERS

2022 - 2024

Bartolo ConsoloSUIHonorary Life President
Nory KruchtenLUXHonorary Life President
Gennady AleshinRUSHonorary Member
Alphonse AngellaFRAHonorary Member
Rafael Blanco PereaESPHonorary Member
Bogdan CiundziewickiPOLHonorary Member
Robert EbejerMLTHonorary Member
Sven Egil FolvikNORHonorary Member
Ray KendalIRLHonorary Member
Soren KorboDENHonorary Member
Kurt MikkolaFINHonorary Member
Bartholomew MuscatMLTHonorary Member
Toivo OhmanSWEHonorary Member
Ferenc SalamonHUNHonorary Member
Hans Ulrich SchweizerSUIHonorary Member
Stefania TudiniITAHonorary Member
Riza Haluk ToygarliTURHonorary Member
Gunnar WernerSWEHonorary Member
Rainer WittmannGERHonorary Member
Francis LuyceFRAHonorary Member
Manfred VaterGERHonorary Member
Michael GeissbuehlerSUIHonorary Member
Jerzy KowalskiPOLHonorary Member
Christia ThielGERHonorary Member
Tamas GyrafasHUNHonorary Member